İletişim Bilgileri

TERCUMAN EĞİTİM BİLİM TEKNİK ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ

  • Yetkili Kişi: HARUN PEHLİVAN
  • Telefon numarası: +90 (538) 417-62-30
  • Adres: YENİ MAH MİMAR SİNAN SOKAK NO ::2, SULUOVA, Amasya, 05500, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Ön Yazı ve İş Başvurusu

31.03.2016 13:57

Ön yazılar ve özgeçmişlerle alakalı söylenmesi gereken bir şey var: Ön yazı ve özgeçmişler mayın tarlası gibidir. Ön yazı; işe alınmaya değer olduğunuza dair insan kaynakları ofisindeki insanları ikna etmeye çalışan bir kağıt parçasıdır. Bu aslında kahve veya soda gibi şeyleri pazarlamaktansa kendinizi pazarlamak daha kolaydır. Ama bir kişi bazı risklerin farkında değilse bunu nasıl yapabilir?

Birçok iş sitesine göre ön yazı ve özgeçmiş yazmanın bazı kuralları vardır. Aldığınız risk kurallara itaat etmek değildir? Ben bu kuralların farkına üniversiteden sonra iş arayana başlayana kadar varamadım. Birçok hata yaptım, bazıları aptalcaydı. Örneğin okuldan mezun olmadan kim özgeçmiş gönderir? İş tanımı olmadan kim özgeçmiş gönderir? Evet o benim!
Ön Yazı ve Özgeçmiş

Öncelikle aktif fiiller kullanmalısınız. Pasif fiillerin ön yazı da yeri yok. Siz yeni becerileri pasif bir şekilde öğrenmiyorsunuz, onların aktif olarak farkındasınız ve onları gerçekleştiriyorsunuz. Hiç kimse düşünmeden telefona cevap vermez. Amacınızın ne olduğunu belli eden bir cevap geliştirebilirsiniz. Örneğin,

“Merhaba ben muhasebe ofisindeki kişi’’ size nasıl yardımcı olabilirim?

‘’Merhaba, dosya odası, size yardımcı olabilir miyim?”

Tabii ki bir süre sonra otopilota bağlayabilirsiniz. Ama yine de aktif olarak işinizi yapıyor olursunuz. Kendinizi “iş zombisi” olarak görseniz bile bir şeyler yapıyorsunuz. Telefonlarınıza cevap veriyor veya dosyalama yapıyorsanız, bir şeyler YAPIYORSUNUZ. Sonuç olarak ya kafanızı çalıştırarak ya da bedeninizi çalıştırarak birşeyler yapacaksınız. Yine de bir şeyler yapıyorsunuz…
İkincisi, ön yazı ve özgeçmişlerin güzel görünmesine gerek yok ama uyumlu ve de bilgi verici olmalılar.

Potansiyel işverenlerinizi sizin risk almaya değer olduğunuza ikna etmelisiniz. Ama yine de ön yazı mektupları ve özgeçmişler eğlenceli ve de ilgi çekici olmalı mı bilmiyorum.

Şimdi tahayyül edin; bir sonraki Hollywood rekortmeni olmaya adaysınız. Seyirciyi etkilemek için harika bir hikayeniz olduğunu göstermelisiniz. Bildiğiniz hilelerden birkaçını yapmalısınız. Sözel efektleriniz var mı? Dinozorlar? Araba kazaları? Farklılar mı? Genel olarak sizin herhangi bir Hollywood rekortmeninden farkınız nedir ve seyirci neden sizin anlatacağınız hikayeye yatırım yapsın ki?
Üçüncüsü ise; satış, satış, satış.

İş için gereken eğitime sahip misiniz? Gerekli olan beceri ve deneyime sahip misiniz? Eğer sadece minimuma sahipseniz, kuruma kazandırabileceğiniz beceri ve bilgi nedir?

Daha önceden söylediğim gibi ön yazı ve özgeçmişler mayın tarlasıdır. Eğer yanlış mayına basarsanız işinizi veya en azından mülakatı mahvedebilirsiniz. İşte bu iş ararken karşılaştığımız zorluklardan biri. Ön yazı hayatınızı kurtarabillir ya da mahvedebilir.

Şimdi size daha zor birşey soracağım! Değerimin çok daha fazla olduğunu biliyorum. Ama insan kaynakları uzmanlarına ya da işe alım uzmanlarına bunu nasıl anlatacağım? Hatta onları nasıl ikna edeceğim? Bunu da bir sonraki yazı da tartışırız.