İletişim Bilgileri

TERCUMAN EĞİTİM BİLİM TEKNİK ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ

  • Yetkili Kişi: HARUN PEHLİVAN
  • Telefon numarası: +90 (538) 417-62-30
  • Adres: YENİ MAH MİMAR SİNAN SOKAK NO ::2, SULUOVA, Amasya, 05500, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Kendine Yatırım Yapmak

17.03.2016 16:36

Profesyonel becerileri ilerletmek günümüzün rekabet ortamında kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan birisidir… Kendine yatırım yapmak iş hayatında yapacağınız en iyi şeydir.

“Yatırım” kelimesi genel olarak finansal yatırımları akla getirir. Ve kendine yatırım yapmak- birinin kendisine yatırım yapması- ev, sağlık, tatil vs gibi şeyler olabilir. Ama benim için “kendine yatırım yapmak” becerileri geliştirmek ve sürekli güncel kalmak için onları ilerletmektir.
Kendine yatırım.

Genel olarak “eğitim ve gelişim” kişinin çalıştığı kurumda yaptığı işle ilgili sorumlu olması gibi algılanır ama bence bu doğru değil. Profesyoneller olarak bizler şirketin eğitim ve gelişim programına aldırmadan kendi becerilerimizi geliştirmek için “kişisel-zamanımızı” ve “kişisel-paramızı” yatırmalıyız. Yani kendine yatırım yapma anlayışını kavramalıyız.

Yeni şeyler öğrenmek ve kendine yatırım yapmak şirketin sponsorlu programlarıyla mümkün olmayabilir. Sosyal ve dijital medya bunun harika bir örneğidir. Günümüzde hepimiz bu konuda acemiyiz. Bu sebepten dolayı profesyonel bir anlayışa sahip olan kişiler, kursa giden veya bir konferansa katılan iş arkadaşlarından daha iyi donanımlara sahip olur.

Bugün kurumlar çalışanların öğrenim girişimlerini desteklemeye çalışıyor. Yüksek lisans veya doktora yapmak için kurumdan ayrılmalarına destek bile oluyorlar. Birçoğu çalışanlara kendi eğitim takvimlerini hazırlamalarına izin veriyor.

Eğer siz kurumunuzun politikalarına göre değil de, kendi becerilerinizi daha çok geliştirmek isteyenlerdenseniz o zaman kendinize sahip çıkmanın vakti geldi. Kendi sermayenizden harcayın ve sizin için kurumun eğitim gündemine uygun olmayan konferansa gitmek için izin alın. Bir teknoloji konferansına katılan bir pazarlama profesyoneli veya dijital medya konferansına katılan bir teknoloji profesyoneli benim aklıma gelen örnekler. İzin günü almak bir yana dursun. “Kendine yatırım yapmak” diyorum ya, katılım parasını ödemek zorunda bile kalsanız bu sizin için iyi birşeydir.

Eğitime yapılan herhangi bir yatırım profesyonel olarak sizin değerinizi arttırır. Sizin yeni konsept ve gelişimlerle ; teknolojilerle, dijital medyayla veya yeni müşteri görüşleriyle iletişimde kalmanızı sağlar. Bu ayrıca şirket dışında ve içinde çevre yapmanızı ve dünyada neler olduğunu öğrenmenizi sağlar. Çalışma alanınız dışındaki örnekler genel olarak kendi çalışma alanınızla iç içe geçen yeni düşüncelerdir.

İK Yöneticilerine ve işletmelere, kurumların eğitim programları için ‘’ortak ödeme’’ metodolojisini öneriyorum. Çalışanların eğitim kurumu ücretinin %5-%10’u arasında bir rakamını ödemesini sağlayın. Bu ücretsiz programlara kendilerini kaydettiren çalışanların öğrenmeye istekli olduğunu gösterir. Ortak ödeme mekanizması aslında bir bağlılık yaratan mekanizmadır. Ortak ödemeden sonra davranışsal ekonomikler katılımcıların aşırı bir şekilde katılımcı olduğunu ve programı en iyi şekilde bitirdiğini ortaya koyuyor. Böyle katılımcılar bütün katılımcılar için eğitim seanslarının seviyesini yükseltir. O aşamadan sonra “ben burada olmak istemiyorum, patron beni buraya zorla gönderdi” lafı olmaz. Bunun radikal bir karar olduğunun farkındayım ama eğitim programlarının etkinliğini arttıracağı bir kesin.

Aşağıdaki maddeler önümüzdeki 12 ay için eğitim hayatınızı ele almanızı sağlayacak birkaç öneridir. Bu sorulara kişisel “eğitim takviminize” bakarak cevap verin:

Mevcut rolünüz için becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor mu yoksa yeni bir şey mi öğrenmek istiyorsunuz? Odaklanmak istediğiniz bölgeleri tanımlayın.

Uzun dönemli bir eğitim programı için kendinize ne kadar zaman adamanız gerektiğine dair ev durumunuz ve ofis sorumluluklarınıza dair nesnel sorular sorun. Cevap size online bir kurs mu, sınıf öğrenimi mi veya ikisini birden mi yapmanız gerektiğini gösterecektir.

Süpervizörünüz ve İK takımı ile takviminizi tartışın, ne kadar destekleyici olduklarını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Katılmak istediğiniz seminer ve konferansları tanımlayın ve eğer ofis destek vermezse o zaman izin günlerinizden çalın. Kurumlar konferanslara yılda sadece iki üç gün ayırmak isteyebilirler. Bu durumda daha fazla katılım için kendi izin günlerinizden feda edip, kendinize yatırım yapın.