İletişim Bilgileri

TERCUMAN EĞİTİM BİLİM TEKNİK ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ

  • Yetkili Kişi: HARUN PEHLİVAN
  • Telefon numarası: +90 (538) 417-62-30
  • Adres: YENİ MAH MİMAR SİNAN SOKAK NO ::2, SULUOVA, Amasya, 05500, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Önyazı nedir?

21.09.2015 23:14

Eğri oturup doğru konuşalım artık kimse ön yazı yazmak istemiyor. Çünkü yazmakta okumak da çok sıradan ve sıkıcıdır. Ancak doğru ve etkili bir ön yazı birçok kişi arasında sıyrılıp öne çıkmanızı sağlayabilir. Bu yazıda etkili bir ön yazı yazmanızı sağlayabilecek bilgiler öğreneceksiniz.
Ön yazı yazmanın temelleri

Ön yazı özgeçmiş için bir özet değildir. Yalnızca özgeçmiş için bir giriş paragrafıdır. İlk amacınız işverenin ilgisini çekmektir. Genellikle yapılan hatalardan biri ön yazıda özgeçmişi vurgulamak ya da özetini sunmaktır. Bunun yerine yetenekleriniz, kazanımlarınız ve bireysel özellikleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Ön yazının diğer bir amacıda başvuru yapılan şirketin kültürüne uygun olduğunuzu kanıtlamaya çalışmaktır. Ön yazının daha sıcak ve onlardan biriymiş gibi olması gerekmez. Aynı zamanda aşırı resmi olması da gerekmez. Bu aradaki dengenin iyi ayarlanması gerekir.
Ön yazıda yapılan hatalar

Birçok kişi internet sitelerinden edindiği ön yazı mektuplarıyla kendi ön yazılarını oluştururlar. Standart cümleler ve standart kelimelerle işvereni etkilemeye çalışır. Ancak bu cümle ve kelimeler işe alım uzmanlarına fazlasıyla tanıdıktır. Bu sebeple ön yazı mektupları sıkıcı hale gelir ve en fazla 2-3 cümlesi okunur. Eğer işe alım uzmanını etkilemek istiyorsanız kendi düşüncelerinizi ve kendi kelimelerinizi kullanın.
Ön yazı uzunluğu nasıl olmalı ?

İşin en zor kısmıda burasıdır. Birçok uzman ön yazının en fazla 3-4 paragraf olduğunu söylese de bu başvurulan işyerine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca ön yazıyı çok uzun tutmak çoğu zaman gereksiz cümle ve kelimelerin kullanılmasını gerektirebilir. Bu da anlatım bozukluğuna ve okuyucun dikkat dağınıklığına neden olur.

Unutmamalısınız ki ön yazı çoğu zaman işe alımı kolaylaştırır. Ön yazı olmadan işe kabul almak hayal olmasa da işe kabul etkisi oldukça yüksektir. Eğer daha önce ön yazı ile iş başvurusu yapmadıysanız birde bu yazıdakileri okuyarak deneyin.

Önyazı nedir?