İletişim Bilgileri

TERCUMAN EĞİTİM BİLİM TEKNİK ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ

  • Yetkili Kişi: HARUN PEHLİVAN
  • Telefon numarası: +90 (538) 417-62-30
  • Adres: YENİ MAH MİMAR SİNAN SOKAK NO ::2, SULUOVA, Amasya, 05500, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

İnsan Kaynakları Uzmanları İçin Referans Kontrol Formu

19.09.2015 21:48

İş yaşamında referans göstermek kredi çekerken kefil göstermeye benzer. Bir işe girmek istiyorsanız iş başvuru formunuzda ya da özgeçmişinizde mutlaka referans göstermeniz gerekmektedir. Göstermiş olduğunuz referansların aday hakkındaki olumlu ya da olumsuz görüşleri işe alınıp alınmayacağını belirler.
Referans kontrol formu nedir?

İnsan kaynakları uzmanları işe başvuran adayın referanslarını kontrol etmek için genellikle referans kontrol formu kullanırlar. Bu forma girdikleri bilgileri diğer adayların referans kontrol formu na girdikleri bilgilerle eşleştirirler.

Referanslar genellikle telefonla aranır. Yapılan aramada aday hakkında bazı bilgilere sahip olmak için sorular sorulur. Genelde özele doğru sorulan sorular tamamen işle ilgili olmalıdır. Çünkü işe başvuran kişi bu referansları önceki deneyimlerinin bulunduğu şirketteki yöneticileri ya da onu yakından tanıyan kişilerdir. Bu sebeple soruları tamamen iş ekseni etrafında sormak gerekmektedir.

Referans kontrol formu referans olan kişiye postayla da gönderilebilir. Çok tercih edilen bir yöntem olmasa da bu şekilde referans kontrolü yapanlar da vardır. Gönderilen formu referans olan kişi doldurur ve yeninden insan kaynakları uzmanına gönderir.

Referans kontrolünde sorulması gereken önemli sorular vardır. Bunlardan birisi o şirkette çalıştığı tarihlerdir. Referans kontrolüyle adayın size verdiği bilgilerle gerçek bilgileri eşleştirebilirsiniz.

Ayrıca referans olan kişi adayla ne kadar süre birlikte çalıştı? Örneğin aday X şirketinde 3 yıl çalışmışsa referans verdiği kişi son 2 aydır o şirkette olabilir. Referansın doğru şekilde alınması için referans olan kişi hakkında da bir takım sorular sormak gerekmektedir.
Referans kontrol formunda bulunması gerekenler:

Adayın Adı ve Soyadı

Adayın Görev Pozisyonu

Referans Verenin Adı ve Soyadı

Referans Alınan Kişiyle Hiyerarşik İlişkisi

Çalıştığı İşletmenin Adı

Referans Alınan İşletmenin Telefon No

İşletmede Çalıştığı Süre

Referans kontrol formu doldurulurken sorulması gereken sorular:

Astlarını kontrol etme ve yönlendirme yeteneği

Üstleriyle ilişkisi

İşi planlama, denetleme ve organize etme yeteneği

Talimatlara ve kurallara uyma

Şartlara ve çevreye uyma yeteneği

İşe devam durumu

Ekip çalışmasına uyumu

İşinde dürüst ve güvenilir midir

Sağlık durumu

Bilgisayar kullanımı

Referans kontrol formu