İletişim Bilgileri

TERCUMAN EĞİTİM BİLİM TEKNİK ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ

  • Yetkili Kişi: HARUN PEHLİVAN
  • Telefon numarası: +90 (538) 417-62-30
  • Adres: YENİ MAH MİMAR SİNAN SOKAK NO ::2, SULUOVA, Amasya, 05500, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Zekamızı Etkileyen Faktörler

05.03.2018

Zekayı doğru şekilde ölçebilmek için onu iyi analiz etmek ve açıklamak gerekir. Bilim insanları bu konuda oldukça kapsamlı çalışmalar yürütmektedir. Araştırmalar zekamızın pek çok faktörden etkilendiğini göstermektedir.

Genlerimiz

Zekamızı etkileyen faktörlerin başında ebeveynlerimizden aldığımız genler yer alır. Genlerimizin zekamıza etkisi üzerine yüzyılı aşkın süredir yapılan araştırmalar göstermiştir ki genlerimiz zekamızın %40 ile %80 arasında değişen oranlarında kısmından sorumludur. Bu oldukça yüksek oranlar beynin fiziki yapısında da görüntülenebilmektedir. Beyin görüntüleme sistemleri kullanan nörologlar özellikle beynin parieto-frontal bölgesinde yoğunlaşan farklılıkların zekamıza olumlu etkisi olduğunu saptamışlardır. Sağlıklı durumdaki beyin yolları, bilgi işleme kapasitesini olumlu etkilemekte ve bu da IQ skorumuzu yükseltmektedir.

İlk Gıdalar

Gerçekten de ne yiyorsanız o musunuz? Ya da size hamile iken anneniz nasıl besleniyordu? Anne karnında aldığımız ilk gıdalar beyin yapıları oluşturulurken kullanıldığından zekayı etkileyen ikinci öncelikli faktördür. Özellikle erkeklerde doğumdan hemen sonraki ilk birkaç hafta alınan gıdalar beyinin hafıza ve öğrenme hızını belirleyen bölümleri için kritik önem taşır.

Emzirme bebeklerin beyin gelişimlerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Araştırmalar anne sütündeki uygun bileşenler bebeğin beyin gelişimini olumlu etkilemektedir. Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemlerinde DHA bakımından zengin gıdaları tüketmiş annelerin bebeklerinin daha zeki oldukları görülmüştür (4-7 yaş arası, DHA almamış bebeklere kıyasla).

Çevre

Burada aldığımız eğitimden, aile, kültür ve çevre koşullarına tüm faktörler yer alır. Araştırmacılar bu faktörleri analiz edebilmek için genellikle ikizlerle çalışmalar yapmışlardır. Tamamen aynı genlere sahip tek yumurta ikizlerinde çevresel faktörlerin zekayı ne ölçüde etkilediğini tespit etmeye çalışmışlardır. Ayrı çevresel etkiler altında yaşamış ikizlerin IQ skorlarındaki farklar bize çevresel etkiyi göstermektedir. Buna göre ortalama zekada doğmuş bir birey iyi bir eğitim ve ilgi ile zeka puanını ortalama %30 oranında yükseltebilmektedir.

Yaşam Tarzı

Zekamızı etkileyen faktörler arasında yaşam tarzımız da yer alır. Nasıl beslendiğimiz, nasıl çalıştığımız, sosyal ve kültürel hayatımız zekamızı etkiler. Özellikler sigara, alkol ve madde kullanımı zeka seviyemizi gerileten faktörlerin başında yer alır. Aşırı dozda yada gereksiz kullanılan ilaçlar, sağlıksız beslenme, zayıf sosyal hayat, entelektüel faaliyetlerin yetersiz olması vb. durumlar zekamızın zayıflamasına neden olmaktadır.

Kaynak: Zekamızı Etkileyen Faktörler