İletişim Bilgileri

TERCUMAN EĞİTİM BİLİM TEKNİK ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ

  • Yetkili Kişi: HARUN PEHLİVAN
  • Telefon numarası: +90 (538) 417-62-30
  • Adres: YENİ MAH MİMAR SİNAN SOKAK NO ::2, SULUOVA, Amasya, 05500, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

IQ Testlerinin Geçerliliği ve Güvenilirliği

05.03.2018

Geçerli bir test ölçmeyi amaçladığı konuyu gerçekten ölçebiliyor olmalıdır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, IQ testleri sonucunda elde edilen puan ile kişinin öğrenme ve ilişkilendirme yeteneği arasında oldukça net bir doğru orantı mevcuttur. Aynı şekilde okul başarısı ile IQ puanı arasında da büyük bir ilişki vardır. IQ puanı yüksek bireylerin okul ve çalışma hayatlarında daha başarılı oldukları bir gerçektir. Bu araştırmalardan yola çıkarak IQ testlerinin ölçmeyi amaçladıkları konuyu gerçekten ölçebildiklerini söyleyebiliriz.
Zeka Testi Merkezi – Testlerin Güvenilirliği:

Bir psikolog tarafından kişisel görüşme sırasında yapılacak bir IQ testinin en güvenilir sonuçları verdiği unutulmamalıdır.

Zeka Testi Merkezinin amacı kullanıcılarına internet ortamında alabilecekleri en güvenilir sonuçları sağlamaktır. Testler profesyonel zeka testlerinde kullanılan sorulardan oluşturulmuş geniş bir veri tabanından seçilen sorulardan oluşturulmakta ve sürekli güncellenmektedir. Puanlama sırasında ölçülmesi amaçlanan konuya özel hesaplama teknikleri kullanılmaktadır. Zeka Testi Merkezi internet üzerinden ulaşılabilecek en güvenilir sonuçları sağlar.
IQ Puanının Hesaplanması:

IQ testi içinde yer alan sorular genelde sözel yetenek, mantık, akıl yürütme, matematiksel sorunları çözebilme ve zamanı etkin kullanabilme özelliklerini ölçmeyi amaçlar.

Test sonucunu hesaplarken bir çok değişken ve formül kullanılmaktadır. Hesaplanan skor zihinsel yaş ile kronolojik (yani doğum tarihine göre hesaplanan) yaşın birbiriyle kıyaslanmasına imkan tanır. Bir başka anlatımla, ortalama bir zekaya sahip bir insanın zihinsel yaşı ve kronolojik yaşı aynı olacağından IQ skoru ortalama bir değerde yani 100’e yakın olacaktır. Bu da bir çan eğrisi oluşturur. Buna göre 100 puan ortalama olduğundan toplumun büyük bir bölümü bu puandadır. Düşük ya da yüksek zekaya sahip kişiler çan eğrisinde yüzde olarak az bir kesimi temsil ederler.

Zeka testlerinin puanlanması sırasında kullanılan bu ortalama (100 puan) dinamik olarak normalize edilmektedir. Böylece daha güvenli test sonuçları elde edilir.

Kaynak: IQ Testlerinin Geçerliliği ve Güvenilirliği